Faculty & Staff


Kindergarten
  • Beth Bagley
  • Krista Bruce 
  • Michelle Filsinger 
  • Teri Hoffman 
  • Jill Hulley 
  • Lorna Miller 
  • Gail Stephens 
  • Lori Welch  
1st Grade
  • Tonya Carson 
  • Nina Cooper 
  • Laura Daniel 
  • Jill Lee 
  • Macy Pruitt 
  • Ericka Ramage 
  • Mary Stevens 
  • Laurie Tuttle  
2nd Grade
  • Arzu Booth
  • Tiffany Bowers
  • Carrie Douglas
  • Ashley Gordin
  • Amanda Griffy
  • Christy Harrison
  • Stacy Hume
  • Kristen Nichols
  • Joanne Pedersen
  • Jennifer Shannon
3rd Grade
  • Katie Borton 
  • Carly Creighton 
  • Lakita Dennis 
  • Christy Estes 
  • Kim Hallum 
  • Brooke Korsmo 
  • Molly McNeal 
  • Renee Pirkey 
  • Brandy Summers  
  • Sarah Turner  
4th Grade
  • Jessica Bailey-Language Arts & Social Studies 
  • Amber Castillo-Math & Science 
  • Erica Gilmer-All subjects 
  • Johnna Herbison-Language Arts & Social Studies 
  • Allie Morrow-Math & Science 
  • Kristen Newton-Math & Science 
  • Amelia Wales-Language Arts & Social Studies 
Exceptional Children
  • Rebecca Alston-Exceptional Learner Educator  
  • Rachel Dressman-Exceptional Learner Educator  
  • Taylor Keith-Preschool  
  • Genny Kilpatrick-Gifted Learner Educator  
  • Katie Locke-Speech Pathologist  
  • Belinda Palmer-Exceptional Learner Educator  
  • Amy Schultz-Speech Pathologist  
  • Lindsey Townsend-Preschool  
  • Lou Ann Vaught-Gifted Learner Educator  
Specialists
  • Alexis Douglas-Academic Interventionist  
  • LeeAnn Kelly-English Language Learners  
  • Diann Sorensen-English Language Learners  
  • Bonnie Orange-Art  
  • Stephanie Robinson-Art  
  • Dianne Davis-Music  
  • Amy Greenberg-Music  
  • Dennis Moore-Physical Education  
  • Whitney Ross-Physical Education  
  • Robin Phillips-Library  
  • Kimberly Harville-Guidance  
Support Team
  • Logan Al-Chokhachi-Technology Support Technician 
  • Beth Autry-School Psychologist 
  • Alyson Bogue-Instructional Technology Facilitator 
  • Cheryl Brown-Attendance 
  • Judy Carpenter-Finance 
  • Kim Louis-Instructional Facilitator 
  • Steve McCain-Plant Manager 
  • Shelia McClain-Nutrition 
  • Donna McConnell-Medical Records 
  • Glenice McKenzie-School Social Worker 
  • Susan Noah-Coordinated School Health Coordinator
  • Kay Slater-Exceptional Learners Secretary 
  • Blake Warne-Nurse 
Assistants
  • Christie Ainsworth-Exceptional Learners 
  • Brenda Bishop-Exceptional Learners
  • Jessica Brown-Intervention Assistant 
  • Donita Carmichael-Learning Assistant-Computer Instructor 
  • Tonya Fitzgibbon-Intervention Assistant 
  • Nadine Hopper-Exceptional Learners 
  • Marie Goodin-Exceptional Learners 
  • Angela Gregory-Exceptional Learners 
  • Brandy Hardee-Learning Assistant-Computer Instructor 
  • Jodi Kendall-Exceptional Learners 
  • Melanie Kerr-Exceptional Learners 
  • Sandy Martin-Exceptional Learners